VE VOLBÁCH DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU VOLTE ČÍSLO

32!

Do Evropského parlamentu
zvolme Moravana

Europoslanci jsou zástupci nejen španělského nebo belgického národa,
ale také národa Katalánců, nebo Vlámů

Do Evropského parlamentu zvolme Moravana

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický

Jiří Pernes - kandidát č. 3 do EP

V Evropském parlamentu budeme hájit

právo Moravy a Moravanů na sebeurčení.

Petr Bystřický
   

Marek Pavka: Evropské volby nemají vítěze


Výsledek strany Moravané v evropských volbách musíme přes procentuální zisk oproti minulým volbám do Evropského parlamentu označit jako neúspěch. Je však nutné to vidět v kontextu. Neuspěli totiž všichni. S výjimkou LEV 21, kterému ve srovnání s loňskými volbami do Poslanecké sněmovny přibylo 3 tisíce hlasů, a kandidátky „Strana zdravého rozumu - Nechceme Euro“ všem ostatním stranám a uskupením velmi výrazně ubylo voličů. A většině stran ubylo procentuálně více voličů než Moravanům, kteří v porovnání s krajskými volbami v roce 2012, kdy naposledy kandidovali samostatně, ztratili 55 % hlasů. Jak tedy dopadli ostatní?
 
Svobodní – ubylo 35 % voličů ve srovnání s loňskými volbami do Poslanecké sněmovny
Piráti – ubylo 45 %
KDU-ČSL – ubylo 55 %
TOP 09 – ubylo 59 %
Zelení – ubylo 64 %
ODS – ubylo 69 %
Koruna česká – ubylo 73 %
ANO – ubylo 73 %
KSČM – ubylo 77 %
DSSS – ubylo 80 %
ČSSD – ubylo 80 %
Úsvit – ubylo 87 %
 
Čím si lze vysvětlit tak nízkou účast – volit přišlo 18,2 % všech voličů v ČR – v těchto volbách? Jednoznačně se nejedná o evropský trend, protože ve zbytku Evropy došlo k mírnému nárůstu účasti na 43,1 %. Jde tedy o problém České republiky. Více napoví průzkum veřejného mínění z počátku tohoto roku, který se zabýval angažovaností občanů v politice. Podle tohoto průzkumu se o politické dění v EU zajímá 32 % našich občanů. Další otázky přinesly ještě příznačnější údaje. Na otázku „Jak často se zapojujete do řešení veřejných problémů“ odpovědělo 30 % respondentů „zřídka“ a 55 % „nikdy“. Pokud jde o účast na politických shromážděních, což byl kdysi hlavní prostředek setkávání politiků a občanů, uvedlo 17 % tázaných „zřídka“ a 74 % „nikdy“. Přitom se situace zhoršuje, protože u zapojování se do řešení veřejných problémů vzrostl podíl těch, co se nezapojují nikdy, během 12 let o 8 % a u účasti na politických shromážděních se podíl těch, co na ně nechodí nikdy, za tuto dobu zvýšil o 9 %.  

Je evidentní, že česká zastupitelská demokracie (v angličtině representative democracy) není ani reprezentativní (vítěze evropských voleb, ANO, volilo 2,9 % všech voličů) ani vládou lidu a ocitla se v evidentní krizi. Není náhoda, že vůbec nejnižší účast v evropských volbách byla v České republice a na Slovensku, což jsou unitární, centralistické státy s obrovskými rozdíly mezi životní úrovní v hlavním městě a jinde. Je tedy nutná radikální změna, po které Moravané volají už dlouho. Pokud chceme přivést občana zpátky do politiky, musí vědět, že jeho hlas bude slyšet a že vůči neprůhlednému mocenskému centru není bezmocný.  

Nejlepším způsobem, jak to udělat, je podle našeho názoru zavedení přímé demokracie a spolkového uspořádání. Jak ukazují zkušenosti ze Švýcarska, Rakouska a Německa, obě instituce se navzájem podporují a usnadňují své fungování.

Na rozdíl od Miroslava Kalouska si nemyslíme, že tyto změny „nejsou na pořadu dne“. Naopak, výše zmíněné údaje napovídají, že je nutné k nim přistoupit co nejdříve. Pokud tedy nechceme, aby se ti, pro něž hlasovalo 2,9 % voličů, mohli označovat za vítěze voleb.
 
http://cvvm.soc.cas.cz/media/com_form2content/documents/c1/a7194/f3/pd140312.pdf