Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Gratulace iniciativě „Olomouc bez hazardu“


Moravané už dlouho ve svém programu prosazují vykázání heren a kasin z měst a obcí, neboť hazard má rozkladný vliv na rodiny a společnost obecně. Zároveň jsme pro zavádění přímé demokracie na všech úrovních, tedy i na místní. Proto iniciativu „Olomouc bez hazardu“ plně podporujeme.
 
Občanská iniciativa Olomouc bez hazardu shromáždila 9 500 podpisů obyvatel města, kteří podporují zákaz hracích automatů a videoloterijních terminálů. V úterý 12. srpna předali zástupci přípravného výboru na radnici podepsané petiční archy a zároveň návrh na konání místního referenda. Představitelé iniciativy považují za nejvhodnější, aby referendum proběhlo společně s podzimními komunálními volbami ve dnech 10. a 11. října 2014.

Kampaň Olomouc bez hazardu běžela od konce dubna do konce července 2014, přičemž petiční stánek začal fungovat v polovině května. Celkem se na kampani podílelo 53 dobrovolníků, kteří u stánku odsloužili přes 400 hodin. Sběr necelého desetitisíce podpisů proběhl poměrně rychle, neboť mnoho lidí zákaz automatů vítá a volá po výrazné regulaci hazardního průmyslu, sami se tak chodili k petičními stánku podepisovat. Po interní kontrole povinných údajů bylo nakonec sečteno 8 873 platných podpisů.
Tvrdý hazard představuje pro společnost velkou finanční zátěž. Uvádí se, že patologické hráčství u jednoho člověka zhorší kvalitu života zhruba 10 až 15 lidem v jeho okolí. Další nákladnou položkou je kriminalita propojená s hazardem. Ta podle zahraničních údajů úzce souvisí s počtem hazardních míst v dané oblasti. Podstatně rovněž klesá faktická cena nemovitostí v těsném sousedství heren a zhoršuje se životní prostředí tamních obyvatel.