VE VOLBÁCH DO EVROPSKÉHO PARLAMENTU VOLTE ČÍSLO

32!

Do Evropského parlamentu
zvolme Moravana

Europoslanci jsou zástupci nejen španělského nebo belgického národa,
ale také národa Katalánců, nebo Vlámů

Do Evropského parlamentu zvolme Moravana

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický

Jiří Pernes - kandidát č. 3 do EP

V Evropském parlamentu budeme hájit

právo Moravy a Moravanů na sebeurčení.

Petr Bystřický
   

Moravský hokejový dres? Ano!!!

Strana Moravané vnímá diskuzi mezi veřejností, kterou vyvolala změna dresů reprezentace ČR v ledním hokeji. Jak jistě mnozí z vás již zaregistrovali, z dresu reprezentace zmizel velký státní znak, který v sobě obsahoval znaky 3 historických zemí ČR - Čech, Moravy a Slezska. Nahradila ho stylizovaná hlava českého lva. Po orlicích, moravské i té slezské, už ani památky. Je to dle našeho názoru další z kroků postupné čechizace celého území ČR. S čím samozřejmě jakožto Moravané nesouhlasíme a bojujeme proti tomu.
Proto jednoznačně vítáme iniciativu okolo pana Jiřího Máci, kterému patří inernetový obchod www.moravskypatriot.eu, který spolu s kolektivem dalších dvou lidí z Valašska vytvořil moravský hokejový dres pro všechny Moravany a Moravanky, kteří chtějí fandit týmu ČR a přitom se jim nelíbí fakt, že znak jejich rodné země, Moravy, se už na dresech reprezentace v ledním hokeji nenachází.
Politická strana Moravané má vyjádření přímo od pana Máci. S jeho postoji souhlasíme a jeho vyjádření si dovolujeme zveřejnit na stránkách naší strany.
 

Moravské dresy a vlajky na mistrovství světa v hokeji? Už se to děje.

 

V moravské metropoli Brně se konal přípravný miniturnaj čtyř účastníků letošního mistrovství světa v hokeji. Ve známé hale Rondo (dnes DRFG aréně) se postupně představily týmy Švédska, Finska, Ruska a České Republiky. Zdálo by se, že při utkání ČR - Rusko bude hledišti záplava tří barev – červená, modrá a bílé. Ovšem tu a tam bylo vidět jakési pro neznalého člověka zvláštní vlajky a dresy, v žlutočervené barvě. Co znamenaly?

Ano, hádáte dobře. Někteří moravští fanoušci, kteří na zápase byli a vadí jim chybějící moravská orlice na nových českých dresech, to vyřešili po svém. Jednoduše vzali místo české vlajky tu moravskou, která má horní polovinu žlutou a dolní červenou, s moravskou orlicí v modrém poli uprostřed. Na rozdíl od vlajek československých, používaných aktuálně pro Českou republiku, počmáraných vzkazy odkud kdo přijel, mají Moravané ke svým vlajkám větší úctu a doposud na ně žádné vzkazy nepíšou. A to samé udělali jiní zase s dresy.

Můžeme v tom hledat cokoliv. Je to vyjádření protestu, postoje, nebo prostě jen přirozenost. Jak u koho. Každopádně tvůrci nových oficiálních dresů naší republiky by měli zpozornět. Dříve totiž taková situace nebyla a na stadionech vlály pouze české vlajky.
 

A jak takový moravský dres vlastně vypadá? Přední části dresu dominuje velká orlice (moravské národní zvíře) s moravským znakem na hrudi a nápisem MORAVIA pod ním. Na zádech dresu je obrys historického území Moravy bez moravských enkláv (enklávy jsou oblasti  mimo základní území spadající pod moravskou samosprávu) s textem slavnostní písně Moravanů „Moravo, Moravo". Zemská symbolika na dresech je vytvořena podle nejnovějších bádání. Ve véčku výstřihu dresu je nápis: „od roku 822". Je to odkaz na rok první písemné zmínky o Moravanech jako o etniku obývajícím naši vlast. Tedy před počátky prvních krůčků české státnosti.


Je správné fandit hokejové reprezentaci ČR v moravském dresu?

Jistě! Na hokej si každý může vzít oblečení, které chce. Navíc, je to v naprostém souladu s preambulí vzniku České republiky začínající slovy: „My občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku...“. Morava je stále součástí ČR, i když se o tom příliš nemluví a hokejisté z Moravy jsou platnou oporou naší reprezentace. A především, tým ČR reprezentuje celou republiku a není to pouze reprezentace českého národa, jak mnozí mylně uvádí, ale všech občanů České republiky, kterými jsou především Češi, Moravané a Slezané.


Co vyjadřuji nošením moravského dresu?

Dávám tím najevo, že Morava je moje domovina, které se za žádnou cenu nevzdám a že rozhodnutí „potentátů“, ať už fotbalových, hokejových, nebo politiků v Praze, nemá vliv na moje cítění.
Říkám tedy: „Su Moravan a Morava je má vlast!“


Co říci na závěr? Uvidíme, kolik moravských vlajek a dresů na slovenském mistrovství světa v hokeji na stadionech zahlédneme. Možná, že jich bude ještě více, než v přípravném šampionátu v Brně. Protože paradoxně jsou Moravané u našich východních sousedů jako národnostní menšina uznáni, kdežto v České republice nikoliv. Mimochodem, to samé platí i o Slezanech, kteří jsou zase pro změnu uznáni v Polsku, zatímco, jak už asi správně hádáte, v naší zemi ne. Ať to už dopadne jakkoliv, doufejme, že české i moravské vlajky přispějí k dobrému výsledku týmu reprezentujícího stát který se skládá z Čech, Moravy a území Slezska.


Moravský dres je možno pořídit pouze zde: http://www.moravskypatriot.eu/moravsky-hokejovy-dres

Jiří Máca