Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Čim víc občanů ČR se přihlásí k moravské národnosti,
tím větší šance bude k obnově územně správní identity Moravy

Sčítání lidu 2021 - referendum o Moravě

Česká a Moravská Federativní Republika

Usilujeme o proměnu unitární České republiky ve federaci
dvou rovnoprávných národů Čechů a Moravanů

Česká a Moravská Federativní Republika

Tomáš Ingr - předseda strany Moravané

Hájíme zájmy obyvatel Moravy!

Tomaš Inger

Petr Bystřický - místopředseda strany Moravané

Morava patří na mapu Evropy!

Petr Bystřický
   

Moravský hokejový dres? Ano!!!

Strana Moravané vnímá diskuzi mezi veřejností, kterou vyvolala změna dresů reprezentace ČR v ledním hokeji. Jak jistě mnozí z vás již zaregistrovali, z dresu reprezentace zmizel velký státní znak, který v sobě obsahoval znaky 3 historických zemí ČR - Čech, Moravy a Slezska. Nahradila ho stylizovaná hlava českého lva. Po orlicích, moravské i té slezské, už ani památky. Je to dle našeho názoru další z kroků postupné čechizace celého území ČR. S čím samozřejmě jakožto Moravané nesouhlasíme a bojujeme proti tomu.
Proto jednoznačně vítáme iniciativu okolo pana Jiřího Máci, kterému patří inernetový obchod www.moravskypatriot.eu, který spolu s kolektivem dalších dvou lidí z Valašska vytvořil moravský hokejový dres pro všechny Moravany a Moravanky, kteří chtějí fandit týmu ČR a přitom se jim nelíbí fakt, že znak jejich rodné země, Moravy, se už na dresech reprezentace v ledním hokeji nenachází.
Politická strana Moravané má vyjádření přímo od pana Máci. S jeho postoji souhlasíme a jeho vyjádření si dovolujeme zveřejnit na stránkách naší strany.
 

Moravské dresy a vlajky na mistrovství světa v hokeji? Už se to děje.

 

V moravské metropoli Brně se konal přípravný miniturnaj čtyř účastníků letošního mistrovství světa v hokeji. Ve známé hale Rondo (dnes DRFG aréně) se postupně představily týmy Švédska, Finska, Ruska a České Republiky. Zdálo by se, že při utkání ČR - Rusko bude hledišti záplava tří barev – červená, modrá a bílé. Ovšem tu a tam bylo vidět jakési pro neznalého člověka zvláštní vlajky a dresy, v žlutočervené barvě. Co znamenaly?

Ano, hádáte dobře. Někteří moravští fanoušci, kteří na zápase byli a vadí jim chybějící moravská orlice na nových českých dresech, to vyřešili po svém. Jednoduše vzali místo české vlajky tu moravskou, která má horní polovinu žlutou a dolní červenou, s moravskou orlicí v modrém poli uprostřed. Na rozdíl od vlajek československých, používaných aktuálně pro Českou republiku, počmáraných vzkazy odkud kdo přijel, mají Moravané ke svým vlajkám větší úctu a doposud na ně žádné vzkazy nepíšou. A to samé udělali jiní zase s dresy.

Můžeme v tom hledat cokoliv. Je to vyjádření protestu, postoje, nebo prostě jen přirozenost. Jak u koho. Každopádně tvůrci nových oficiálních dresů naší republiky by měli zpozornět. Dříve totiž taková situace nebyla a na stadionech vlály pouze české vlajky.
 

A jak takový moravský dres vlastně vypadá? Přední části dresu dominuje velká orlice (moravské národní zvíře) s moravským znakem na hrudi a nápisem MORAVIA pod ním. Na zádech dresu je obrys historického území Moravy bez moravských enkláv (enklávy jsou oblasti  mimo základní území spadající pod moravskou samosprávu) s textem slavnostní písně Moravanů „Moravo, Moravo". Zemská symbolika na dresech je vytvořena podle nejnovějších bádání. Ve véčku výstřihu dresu je nápis: „od roku 822". Je to odkaz na rok první písemné zmínky o Moravanech jako o etniku obývajícím naši vlast. Tedy před počátky prvních krůčků české státnosti.


Je správné fandit hokejové reprezentaci ČR v moravském dresu?

Jistě! Na hokej si každý může vzít oblečení, které chce. Navíc, je to v naprostém souladu s preambulí vzniku České republiky začínající slovy: „My občané České republiky v Čechách, na Moravě a ve Slezsku...“. Morava je stále součástí ČR, i když se o tom příliš nemluví a hokejisté z Moravy jsou platnou oporou naší reprezentace. A především, tým ČR reprezentuje celou republiku a není to pouze reprezentace českého národa, jak mnozí mylně uvádí, ale všech občanů České republiky, kterými jsou především Češi, Moravané a Slezané.


Co vyjadřuji nošením moravského dresu?

Dávám tím najevo, že Morava je moje domovina, které se za žádnou cenu nevzdám a že rozhodnutí „potentátů“, ať už fotbalových, hokejových, nebo politiků v Praze, nemá vliv na moje cítění.
Říkám tedy: „Su Moravan a Morava je má vlast!“


Co říci na závěr? Uvidíme, kolik moravských vlajek a dresů na slovenském mistrovství světa v hokeji na stadionech zahlédneme. Možná, že jich bude ještě více, než v přípravném šampionátu v Brně. Protože paradoxně jsou Moravané u našich východních sousedů jako národnostní menšina uznáni, kdežto v České republice nikoliv. Mimochodem, to samé platí i o Slezanech, kteří jsou zase pro změnu uznáni v Polsku, zatímco, jak už asi správně hádáte, v naší zemi ne. Ať to už dopadne jakkoliv, doufejme, že české i moravské vlajky přispějí k dobrému výsledku týmu reprezentujícího stát který se skládá z Čech, Moravy a území Slezska.


Moravský dres je možno pořídit pouze zde: http://www.moravskypatriot.eu/moravsky-hokejovy-dres

Jiří Máca